Subscribe now to and start applying to auditions!

News

'The Rocket,' 'The Kill Team' Big Winners at Tribeca Film Fest

  • Share:

  • Pin on Pinterest
'The Rocket,' 'The Kill Team' Big Winners at Tribeca Film Fest
Photo Source: Tribeca Film Festival

Winners of the 12th annual Tribeca Film Festival competition categories were announced last night, with “The Rocket,” “The Kill Team,” “Whitewash,” and “Oxyana” taking home the top prizes. The winning films will be screened again on Sunday, April 28.

A full list of winners is below.

The Founders Award for Best Narrative Feature
“The Rocket,” directed by Kim Mordaunt (Australia)

Special Jury Mention
“Stand Clear of the Closing Doors,” directed by Sam Fleischner

Best Actor in a Narrative Feature Film
Sitthiphon Disamoe in “The Rocket,” directed by Kim Mordaunt (Australia)

Best Actress in a Narrative Feature Film
Veerle Baetens as Elise Vandevelde in “The Broken Circle Breakdown,” directed by Felix van Groeningen (Netherlands, Belgium)

Best Cinematography in a Narrative Feature Film
Marius Matzow Gulbrandsen, for “Before Snowfall,” directed by Hisham Zaman (Germany, Norway)

Best Screenplay for a Narrative Feature Film
“The Broken Circle Breakdown,” written by Carl Joos and Felix van Groeningen and directed by Felix van Groeningen (Netherlands, Belgium)

Best New Narrative Director
Emanuel Hoss-Desmarais, director of “Whitewash” (Canada)
Special Jury Mention
“Harmony Lessons,” directed by Emir Baigazin (Germany, France)

WORLD DOCUMENTARY COMPETITION CATEGORIES

Best Documentary Feature
“The Kill Team,” directed by Dan Krauss (USA)
Special Jury Mention
“Oxyana,” directed by Sean Dunne (USA)

Best Editing in a Documentary Feature
“Let the Fire Burn,” edited by Nels Bangerter, directed by Jason Osder (USA

BEST NEW DOCUMENTARY DIRECTOR COMPETITION:
Best New Documentary Director

Sean Dunne for “Oxyana” (USA)
Special Jury Mention
“Let the Fire Burn,” directed by Jason Osder

SHORT FILM COMPETITION CATEGORIES:
Best Narrative Short  
“The Nightshift Belongs to the Stars,” directed by Edoardo Ponti (Italy)
Special Jury Mention
“Yardbird,” directed by Michael Spiccia (Australia)

Best Documentary Short  
“Coach,” directed by Bess Kargman (USA)
Special Jury Mention
“Royal American,” directed by Michael Scalisi (USA)

Student Visionary Award
“Life Doesn’t Frighten Me,” directed by Stephen Dunn (Canada).
Special Jury Mention
“Reporting on the Times: The New York Times and the Holocaust,” directed by Emily Harrold (USA).

BOMBAY SAPPHIRE AWARD FOR TRANSMEDIA
The 2013 BOMBAY SAPPHIRE Award for Transmedia jurors were Thomas Allen Harris, Jeff Gomez, and Frank Rose.

TRIBECA ONLINE FESTIVAL CATEGORIES:
Tribeca Online Festival Best Feature Film

“Lil Bub & Friendz,” directed by Andy Capper and Juliette Eisner (USA)

Tribeca Online Festival Best Short Film
“A Short Film About Guns,” directed by Minos Papas (USA, UK)

What did you think of this story?
Leave a Facebook Comment: